
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 300 kHz |
| Output Voltage | 7.5 V |
| Operating Supply Voltage | 7.5 V |
| Max Power Dissipation | 630 mW |
| Max Supply Voltage | 10 V |
| Power Dissipation | 630 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Dimming | Analog, PWM |
| Nominal Supply Current | 500 µA |
| Output Current per Channel | 190 mA |
| Min Supply Voltage | 15 V |
| Topology | Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) |
| Internal Switch | No |
| Type | AC DC Offline Switcher |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 1203
Distributors
pcbx
Unit Price$0.58771
Ext.Price$0.58771
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.58771 | $0.58771 |
| 10 | $0.46925 | $4.69250 |
| 25 | $0.42797 | $10.69925 |
| 50 | $0.39032 | $19.51600 |
| 100 | $0.35599 | $35.59900 |
| 300 | $0.31332 | $93.99600 |
| 500 | $0.27577 | $137.88500 |
| 1000 | $0.25754 | $257.54000 |
